Glikémiás Index diéta (GI)

Fotó: ? whiper / Flickr
Fotó: ? whiper / Flickr
A biztos fogyás receptjét keresed? Akkor van egy jó hírünk számodra, ugyanis most megtaláltad azt! A garantált fogyás titka a GI, vagyis a glikémiás index diétában rejlik. Ez a módszer bárki számára könnyedén betartható programot kínál, sőt, még egészséges is, így a kellemetlen mellékhatásoktól sem kell tartanod. Más kúrák esetében az anyagcsere folyamatok lassulhatnak, székrekedés, általános rossz közérzet, szédülés, ingerlékenység, álmosság, koncentárló képesség hanyatlása és még egy sor egyéb kellemetlen tünet léphet fel, ám a glikémiás index diéta követése mellett ezektől nem kell tartani!

A módszer lényege az, hogy a kúra során a vércukorszint egyenletes szinten van tartva, tehát nem lép fel farkaséhség, túlevés és nassolás iránti vágy, vagyis a kalória bevitel csökkenni fog, amely egyenesen fogyáshoz vezet, igen rövid idő alatt. A módszer előnyei közé tartozik az is, hogy akár cukorbetegek is követhetik! Az egyenletes vércukorszint biztosítása az élelmiszerek alapos megválogatásán alapszik. Minden élelmiszernek van egy úgynevezett glikémiás indexe, mely 1-100 ig, számmal van jelölve. Az élelmiszerek GI száma azt jelzi, hogy az adott dolog, milyen gyorsan és mennyire emeli meg a vércukorszintet. Minél nagyobb egy élelmiszer glikémiás indexe, annál gyorsabban és magasabbra tudja megemelni a vércukorszintet.

Érdemes tudni azt, hogy glikémiás indexszel többnyire csak azok az élelmiszerek rendelkeznek, amelyek bőven tartalmaznak szénhidrátot is. Éppen ezért, a glikémiás index táblázatban ne is keresd a húsokat, tejtermékeket, sajtokat vagy a tojást, ugyanis ezekben nincs jelentősebb mennyiségű szénhidrát sem! De miért is fontos elkerülni a magas glikémiás indexszel rendelkező ételeket, például a fehér lisztből készült pékárukat? Ezek az ételek igen erőteljes inzulintermelést indítanak be, majd ezt a jelenséget gyors vércukorszint esés követi, aminek hatására kínzó éhség lép fel. Ez újból evésre kényszeríti az embert, és már bele is kerülünk egy ördögi körbe, amelyből aztán nagyon nehéz kiszállni. A túl magas kalória bevitelt hízás követi, majd az egészségi állapot is romlásnak indul. Szív- és érrendszeri megbetegedések, sőt akár diabétesz is jelentkezhet, ezért jobb, ha már most bele is vágsz a glikémiás index diéta követésébe!

A kúra ideje alatt igyekezz olyan ételeket fogyasztani, amelyek igen alacsony glikémiás indexszel rendelkeznek. Bátran eheted azokat az ételeket, amelyek GI-je 0-55 közé esik. Ezek ugyanis, csak igen csekély mértékben és nagyon lassan emelik meg a vércukorszintet, vagyis a teltségérzet hosszú időn át megmarad. Ilyen ételféleség például a bab, a lencse, a borsó, a zöldségek legtöbbje, az olajos magvak, a tej, a joghurt, a kefir, az árpa, a barnarizs, a bulgur, a hajdina, a hozzáadott cukrot nem tartalmazó gyümölcslevek, valamint a teljes kiőrlésű lisztből készített pékáruk és tészták is ide sorolhatóak.

Ezek mellett bátran lehet enni sajtokat, gombát, húsokat, halat, tojást és vajat is. Eme ételek fogyasztása nem csak az alakodnak tesznek jót, hanem az egészségednek is, ezért, ha egy olyan módszert kerestél, amely garantált fogyást eredményez, különösebb kockázat nélkül, akkor azt javasoljuk, hogy vágj bele a GI diétába!